Co robi piasek w koniu?
Na pewno przeszkadza! :D A dokładniej - zbiera się w jelitach, szczególnie w okrężnicy. Ze względu na budowę jelita grubego piasek często zalega w fałdkach i uchyłkach tegoż narządu. Ale skąd on się tam wziął? Dostać się do układu pokarmowego może z różnych powodów:
1. Pobieranie paszy objętościowej z ziemi (krótka trawa; siano luzem, a nie w paśniku)
2. Słaba jakość paszy treściwej oraz objętościowej zadawanej w stajni
3. Lizanie gleby w celu uzupełnienia minerałów (geofagia u konia)
4. Wydłubywanie korzonków z ziemi.
Prawie każdy koń wychodzący na pastwisko (a także te stojące w stajni!) jest narażony na zapiaszczenie. A wraz z zapiaszczeniem pojawia się ryzyko kolki przez zamknięcie światła jelita. Oprócz tego piasek może uszkadzać wrażliwe ścianki jelita i prowadzić do wyniszczenia flory bakteryjnej.
Najlepszym sposobem na pytanie "Czy mój koń jest zapiaszczony?" jest oddanie próbki kału do badania laboratoryjnego. Wtedy dostaniemy konkretną odpowiedź jak poważny jest stan naszego wierzchowca. Jednak istnieją tez inne sposoby na sprawdzenie czy nasz koń wymaga odpiaszczania. Przede wszystkim musimy być wyczuleni na pierwsze objawy zapiaszczenia: objawy kolkowe, chudnięcie, brak apetytu. Warto wykonać wtedy "test foliówki" czyli umieszczenie próby kału w przezroczystej reklamówce z wodą na noc. Jeżeli rano na dnie będzie widoczny piasek - wtedy mamy pewność, że nasz koń wymaga odpiaszczania.
Z racji tego, że kuracja odpiaszczająca nie jest inwazyjna i jest dość prosta w przeprowadzeniu - polecamy, bez względu na objawy, odpiaszczać wszystkie konie 2 razy do roku, przed sezonem pastwiskowym i po sezonie.
Jak zapobiec zapiaszczeniu?
Ograniczyć dostęp do piasku! A tak na serio, nasze codzienne wybory i działania mają duże znaczenie w kwestii zapobiegania zaleganiu piasku w końskich jelitach. Co warto zrobić?
- ograniczyć pobór krótkiej trawy i postawić na pastwiska z wyższą trawą
- nie zadawać paszy objętościowej na ziemi; warto wprowadzić siatki na siano
- bele siana ustawiać w paśniku zabudowanym od spodu lub wieszać w specjalnych siatkach
- dbać o jakość paszy objętościowej
- zwracać uwagę na jakość paszy treściwej, zarówno ziarna kupowanego bezpośrednio od rolnika, jak i gotowych mieszankach paszowych kupowanych w workach
- wprowadzić do diety konia mesz - coraz częściej pojawiają się głosy, że regularne podawanie meszu (lub samego glutka z siemienia lnianego) sprawia, że konie na bieżąco pozbywają się piasku z jelit
Polecane przez nasz produkty do odpiaszczania
Preparat do odpiaszczania Over Horse Preparat do odpiaszczania w formie musli Over Horse